Ykleniyor...
HABERLER
İstanbul'un Fethini Coşkuyla Kutladık. (29.05.2015 - 23:30)

 Zara’da İstanbul’un fethinin 562. yıl dönümü Mehter Takımı’nın coşkulu gösterileriyle kutlandı.

Zara merkez hükümet konağı önünde yapılan kutlamalara Zara İlçe Kaymakamı Fehmi LİKOĞLU, Belediye Başkanı Sayıt Ahmet Pala, İl Emniyet Müdürü, Belediye yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Sayıt Ahmet Pala “Hazreti peygamberin (S.A.V.) fetihten yaklaşık 900 yıl önce övgüyle bahsettiği Fatih Sultan Mehmet Han ve ordusu, peygamber duası almış, peygamberin hüsnü nazarına mazhar olmuş nadir devlet adamlarından, komutan ve askerlerdendir.
İstanbul’un Fethi, Avrupa’da Endülüs’den sonra yeniden İslam sancağının, Attila’dan sonra yeniden Türk bayrağının dalgalanması manasına gelmiştir. İstanbul’un Fethi, Fatih’in ve torunlarının kendinden olmayanlara gösterdikleri hoşgörünün bir kültür olarak ortaya çıkmasına vesile olmuştur.
561 Yıl sonra bu gün, ecdadımıza layık yeni nesiller yetiştirebilmenin, o günlere ait duyguları ve heyecanları yarınlara taşıyabilmenin temelinde bu ruhu hatırlatmak olduğunu biliyoruz. İşte bu heyecan ve duygu yüküyle, bu günün mana ve ehemmiyetini zikrederken, manevi değerlerine, tarihine ve ecdadına sahip çıkan, onları tanıyan ve yaşayan bir nesil temenni ediyoruz.” dedi
Daha sonra kürsüye gelen Zara İlçe Kaymakamı Fehmi LİKOĞLU ise “ İstanbul’un fethi çağ açıp çağ kapayan bir olaydır. Ecdadımız bir yeri fetih ederken asla maddiyatı gözetmemiş fetihleri Allah rızası için İslam’ı yaymak için gerçekleştirmişlerdir. Bunu yaparken de öncelikle insanların gönüllerini fetih etmişlerdir. Bizim ecdadımız hiçbir zaman sömürgeci ve emperyalist olmamıştır. Son yüz yılda insanlığı ne hale getirdiklerini hepimiz görüyoruz. Ben inanıyorum ki bu mehter gerçekleştirilen bu kültürel çalışmalar yiğidi düştüğü yerden kaldıracaktır. “ Dedi.
Program, konuşmaların mehter konseriyle devam etti.

Kaynak : zarabelediyesi

Önemli Linkler

 

 

 
Gncel Ekonomi Haberleri