Ykleniyor...
HABERLER
Hemşerimiz Ahmet Kurt OSİAD Başkanlığına Seçildi (24.03.2015 - 18:28)

  Tek listenin yer aldığı seçimde ,OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (OSİAD) 24. Genel Kurulunda başkanı Ahmet Kurt olurken genel başkan yardımcılıklarına Süleyman Ekinci ve İsmet Beyazkılıç getirildi.

OSİAD'ın 24. Genel Kurulu, derneğin OSTİM'deki binasında yapıldı.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, genel kurulda, Türkiye'nin üretemediğini belirterek, "Üretmeyen ülkeler elinde sonunda yönetilmeye başlar" dedi. 

Sanayinin uzunca bir süredir geri planda olduğunu savunan Özdebir, sanayi politikalarından değişikliğe gitmek gerektiğini ifade etti. Özdebir, reel sektörün borcunda ciddi bir hızlanma olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye'deki kanunlar ve mevzuatlar girişimcinin ve sanayicinin işini iyi yapabilmesi için yeniden düzenlenmeli. Bunun için hep beraber çalışmamız lazım" diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin yıla dezavantajlı başladığını kaydeden Özdebir, çevresel etkiler, kur gibi nedenlerden ötürü bu yılki ihracatın geçen seneye göre daha düşük olacağını kaydetti.

"Olağanüstü dönemden geçiyoruz"
Eski OSİAD Başkanı Adnan Keskin de olağanüstü gelişmelerin yaşandığı bir dönemden geçildiğini söyledi. Siyasetin gölgesinde ekonominin gerçek sorunlarının tartışılmadığına işaret eden Keskin, işsizlik, sanayi üretimindeki gerileme, eğitim kalitesindeki düşüklük, orta gelir tuzağı gibi konuların esas gündemi oluşturması gerektiğini vurguladı.

KOBİ'lerin, finansa erişmekte büyük sıkıntı çektiğini belirten Keskin, "Finans imkanlarından yararlanamayan işletmeler güçsüzleşiyor ve varlığını devam ettiremiyor. Üretim çarkları duruyor, sanayi gelişmiyor ve zincirleme etki ile ülkenin sosyal ve ekonomik dengeleri sarsılıyor" ifadelerini kullandı.

"OSTİM'de bir üniversite kuruyoruz"
OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın ise Ankara'nın sanayileşmesinde OSTİM'in farklı bir yeri olduğuna işaret ederek, "OSTİM bir kuluçka merkezidir. OSTİM dediğimiz zaman yerli üretim anlaşılıyor. OSTİM ismi yerli sanayi ile özdeşleşmiş vaziyette" dedi.  

OSTİM'in üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu vurgulayan Aydın, yakında bir üniversite kuracaklarını, YÖK'e başvurusunu yaptıklarını bildirdi. 

Türkiye'nin giderek üretimden uzaklaştığını kaydeden Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay da mevcut üretim yapısının Türkiye için yeterli olamayacağını ifade etti. Tuncay, Türkiye'de üretim yapanların bir koşu bandının üzerinde olduğunu belirterek, "Üreticiler koşu bandı üzerindeki sporcular gibi koşuyorlar, koşuyorlar ama hep aynı yerde sayıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

"İş dünyası tedirginlik içinde"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu ise ekonomi politikalarının temelinde üretim ekonomisi olduğunu söyledi. Türkiye'nin sanayisizleşme ve üretimsizleşme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu savunan Erdoğdu, ithalata dayalı ekonomilerin döviz hareketlerine de bağlı olduğunu belirtti. 

Erdoğdu, ithalata bağlı ekonomilerin istikrarsızlık ürettiğini kaydederek, reel sektörün en önemli sorunlarından birinin de borç olduğunu söyledi. Türkiye'nin bu iktisadi gidişle yakın zamanda "duvara toslayacağını" belirten Erdoğdu, iş dünyasının tedirginlik içinde olduğunu dile getirdi. 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan da devlet yetkililerinin STK'ların güçlenmesinden korktuğunu savundu. İşadamlarının vergi ve ihracattaki KDV iadeleri ile ilgili ciddi problemleri olduğunu söyleyen Gürhan, işsizlik ve gelir dağılımı konusundaki adaletsizliğin giderilmesi gerektiğine işaret etti. 

Konuşmaların ardından, Ahmet Kurt başkanlğındaki tek listenin yer aldığı seçimler yapıldı. Ahmet Kurt, OSİAD'ın yeni genel başkanı olurken, genel başkan yardımcılıklarına Süleyman Ekinci ve İsmet Beyazkılıç getirildi.

 
 
Kaynak : fortuneturkey.com

Önemli Linkler

 

 

 
Gncel Ekonomi Haberleri