Yükleniyor...
Yazarlar :     Başlık :
Makaleler / Namık Kemal Kurt Yrd.Doç.Dr.-Maltepe Ünv.Tıp.Fak.Etik.Böl.Bşk
Berber Ali Rıza...Sıhhiye Ali Rıza...Doktor Ali Rıza

Elinde kocaman bir çantası vardı. İriyarı, kabarık kıvırcık saçları kırlaşmıştı. Yavaş yavaş yürüyen, çok az konuşan, kalın ceketli, iğnesi de olan, sünnetçilikte yapan AliRıza Efendi Dr. Şinasi Moran’la çalışıyordu. Ondan önce kaç doktorla çalıştı bilemiyorum.

AliRıza Efendi’nin hanımı babamın amcasının kızıydı ama gitme gelmemiz yoktu. Diploması olan herkes AliRıza Efendi’nin yanında doktorluk yapabilirdi. Genç  yeni mezun doktorların  teorik bilgilerini pratik bilgisiyle  kolayca uygulayabiliyordu. Zaranın ihtiyacı olan pratik sağlık bilgisi AliRıza’nın elinde en güvenilir  şeklini almıştı.

Alirıza efendi ev ev dolaşır hastalara iğne yapar, serum takar, pansuman ve tahlil yapardı. Kaç defa dadedemlere gelmiş bizim aileden hastalara bakmıştı.

Kendisi aslında Zara’ya gelmeden önce berberlik yapmış, bu arada askerliğini yaptığı sıhiye erliğinde edindiği bilgilerle; diş çekmiş, sünnet yapmış, yara açmış, iğne yapmıştı.

İlk okul 4. Sınıftaydım, düşmüş kaşımı yarmıştım. Sol kaşımdaki yarayı o dikmişti. Hala izini taşıyorum. 

Bu gülmez adam çocuklar için sevimsizdi; ama babalarımız ona saygıda kusur etmediklerinden daha da korkardık. Zara’nın asıl doktoru AliRıza Efendi’ydi. İnsanını iyi tanır, hastalıklarını da iyi bilirdi. Hatta kimden ne kadar para alınacak, kime parasız bakılacak ondan iyi bilen yoktu. Böylece bir ömür tamamladı. Çocuk gözümüzde onu bu kadar tanırdı.

Sonra bizde doktor olduk, hasta baktık, yara diktik, ameliyatlar yaptık, hekim-hasta ilişkileri yaşadık ve bu ilişkileribn kolay olmadığını gördük. Daha sonra hekimlik mesleğinin ahlakı ile ilgili doktora çalışması yaptım. Bir hekimde olması gereken ahlakı; hastaya, aileye, topluma saygıyı, sır saklamayı, ödünsüz merhametli davranmayı ve bumların ehemmiyetini öğrenince kendi kendime sordum: Kimde vardı bu hasletler aklıma ilk o geldi.

Ali Rıza Efendi, hiç kimse hakkında bir dedikodu üretmemiş, kimseyi küçük düşürmemiş, kimsenin sırrını açıklamamış, hiçkimseyle bir sorun yaşamamıştı. Oysa yaptığı işte böyle meseleler yaşamak her zaman mümkün olabilirdi. Hele kapalı muhafazakar Zara’da bu iş hiç kolay değildi.

Çocukluğumuzda Sevimsiz bulduğum bu adamı düşündükçe ona hem rahmet diliyor, hem de sonsuz saygı duyuyorum. Onu hayran olduğum bir meslektaşım olarak anıyorum. Öğretici olanların bazen diplomaları olmayabilir.

Meslek ahlakı onun ahlakıydı.

 

 

Yazar Adı : Namık Kemal Kurt Yrd.Doç.Dr.-Maltepe Ünv.Tıp.Fak.Etik.Böl.Bşk
Eklenme Tarihi : 1319549887
Bu makale 8509 kişi tarafından okundu.
Bu Makaleye Yapılan Yorumlar
Bu Makaleye Ait Kayıtlı Yorum Bulunamadı.
Bu Makaleye Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ
Güncel Ekonomi Haberleri