Yükleniyor...
Yazarlar :     Başlık :
Makaleler / İsmail Hakkı Acar
Zaralı Leylekler de Yok ArtıkZara´nın yeniden yapılanması yıllardır bir plan dahilinde değil de gelişigüzel olmaktaydı ve hâlâ da öyle devam etmektedir. Temennimiz odur ki, Cantürk´ler sayesinde "Zara Villakent" ilçemize yeni bir çehre kazandırır. Zaten Zara´mızda, sivil mimarînin güzel örneklerinden olan ancak acilen onarılmayı bekleyen birkaç konaktan başka elle tutulur ne kaldı ki? Bunlar da; Nuhların Konağı, İşözenlerin Konağı, Arnavut Şaban Efendi Konağı, Sıtkı Şenol Konağı ve Sami Paşa Konağı´dır. 19. yüzyılın son çeyreği ile 20. yüzyılın başlarında yapılmış olan bu konakların genel özelliği; taş temellerden sonra tamamen kesme taştan olan birinci kat üzerine ahşap çatkılarla kurularak, çatkı araları ise moloz taşlarla veya kerpiç ile doldurulmuştur. Duvar yüzeyleri de tatlı kireç veya acı kireç ile sıvanmıştır. Bu konakların bir kısmı, çatı katına yapılan "selamlık" ile beraber üçer katlıdırlar. Daha yakından incelediğimizde her birinin birer sanat eseri olduğunu görürüz. Bunlardan İşözen´lerin konağını herkes bilir de tepesindeki leylekleri günümüz gençleri bilmezler.

Bu konağın çatısının bir başka sahipleri de, çok uzaklardan gelip burayı yuva olarak seçen bir leylek ailesiydi. Her sene karın kalkmasıyla birlikte gelirler, kıştan harap çıkan yuvalarını onararak yaz boyu konaklarlar, yavrularını bu yuvada büyütür ve güz gelince de hep birlikte giderlerdi. Onların gelişiyle birlikte baharın geldiğini, havaların ısınacağını, tabiatın canlanacağını anlar sevinirdik. Bu leylek ailesi sadece Çay Mahallesinin değil bütün Zara´nın bir sembolü ve de sevgilisiydi. Gagalarını birbirine vurarak çıkardıkları takırtıya ne kadar da alışmıştık. Son yıllarda göremediğimiz bu leylek ailesinin başına gelenleri Sevgili Dostum Hikmet Çamlı´dan dinleyelim: "Her yıl olduğu gibi yine baharda bizim İşözenler´in konağının üstündeki yuvaya bu yıl da leylekler gelir yerleşir. Dişi leylek, zamanı gelince yumurtlar ve kuluçkaya yatar. Durumu yakından takip eden bir Zaralı´nın aklına bir muziplik gelir. Leyleklerin yuvada olmadığı bir zamanda, önceden hazırladığı bir ördek yumurtasını alır, hiç üşenmeden konağın üzerine çıkar ve yuvadaki leylek yumurtalarının arasına bırakır. Sonucu merakla beklemektedir.Ana leylek bunun farkına varmadan, diğer yumurtalarla birlikte, ördek yumurtasının da üstüne kuluçkaya yatmaya devam eder. Ve... Beklenen zaman gelip de yavrular birer birer yumurtalardan çıkmaya başlayınca umulmadık bir şey olur. Ana ve baba leylek, bu kendilerine hiç benzemeyen yavru ördeği bir o yana bir bu yana çevirirler. Bir şeye benzetemedikleri için olacak ki, erkek leylek diğer leyleklere haber verir. Leylekler hep birlikte bu acayip yavruyu incelerler. Onlar da bir şeye benzetemedikleri bu yavruyu hep birlik olur ve yuvadan aşağıya atarak öldürürler. İş bununla bitmez tabii... Ertesi gün tekrar bu yuvaya gelen diğer leylekler, bu defa ana leyleği ortaya alırlar ve gagalarıyla vura vura onu da öldürür ve yuvadan aşağı atarlar. O gün bu gündür baba leylek de bir daha bu yuvaya da Zara´ya da gelmez. Kim bilir onun sonu ne olmuştur?Ördek yumurtasını o yuvaya koyan ve hiç beklemediği bir aile faciasına sebep olan kişi bu olayı anlatırken gözleri dolar ve ağlamaktan kendisini alamazdı. "Hayatta yaptığım en büyük yanlışlıktı" der ve kahrolurdu. Çünkü o bir yuvayı dağıttığını biliyordu."

Evet, Zara´da çok şeyimizi kaybettik ama ben, kaybettiklerimiz için dövünüp yırtınmayı tavsiye etmiyorum. Ancak, kayıplarının farkında olarak, elindekilere daha bir itina, şefkat, kadirşinas bir nazar ile bakmayı becerebilsek...Budur temennim. Çünkü; Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil, kafamıza yerleştirdiklerimizdir. Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil, koruduklarımızdır.

Sevgi ve saygılarımla...
 

Yazar Adı : İsmail Hakkı Acar
Eklenme Tarihi : 2011/07/26
Bu makale 2387 kişi tarafından okundu.
Bu Makaleye Yapılan Yorumlar
Bu Makaleye Ait Kayıtlı Yorum Bulunamadı.
Bu Makaleye Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ
Güncel Ekonomi Haberleri