Yükleniyor...
Yazarlar :     Başlık :
Makaleler / İsmail Hakkı Acar
HER ŞEY ZARA İÇİN ….

 

 

    Zara, 150-200 yıl öncesine kadar küçük bir yerleşim merkezi olarak Müslim ve gayr-i Müslim ahalinin huzur ve barış içerisinde birlikte yaşadıkları bir yerdi. Müslüman topluluğun yetişkin erkeklerinin bir kısmı amele, hamal, çoban gibi hizmet sektöründe, büyük bir kesimi de ziraat ile meşgul olmaktaydı. Gayr-i Müslim unsurun da aslında önemli bir kısmı hizmet sektörünün içinde olmakla birlikte demirci, duvarcı başı, kuyumcu, berber, terzi, ekmekçi, kalaycı, değirmenci, dülger gibi kısmen ihtisas gerektiren alanlarda çalışmakta olup kasabalının bu anlamda ihtiyacı olan hizmetlere cevap vermekteydiler. Kasabanın Müslümanları ekmeklerini, ya evlerindeki hususi ocaklarında kendileri yapıyorlar ya da gayr-i Müslim unsurun işlettiği fırınlardan temin ediyorlardı. Sadece ekmekçi değil demirci,  kalaycı, dülger gibi mesleklerde de hiçbir Müslüman ustanın olmamasından burada yaşayan topluluğun bir bütünlük içinde yaşadıkları ve diğer pek çok Anadolu Osmanlı yerleşim birimlerinde olduğu gibi birbirlerinin ihtiyaçlarına cevap verdikleri anlaşılmaktadır.

 

                                                ZARA  KÖSEDAĞ  FUTBOL  TAKIMI  YÖNETİCİLERİ,  FUTBOLCULAR VE

                                                                                  KAYMAKAM  AZİZ  BEY - 1934

  1935 yılında  Fahrettin BAŞEL tarafından çıkartılan “Sivas Bülteni” isimli kitapta anlatılan Zara’ya bir bakar mısınız?                                                     

          “Zara’nın yüzölçümü 38 hektar ve denizden yüksekliği 1452 metredir. Havası, yazın çok sıcak ve kışın da çok soğuktur. Yazın 20 ile 34 derece arasında olan sıcaklık, kışın ortalama -32 derecedir. Kızılırmak ve Şerefiye suları şehrin içinde birleştikleri için hava akımı fazladır.

          1933 yılında yapılan araştırmalara göre Zara’da 925 hanede 3260 kadın, 3100 erkek olmak üzere nüfus 6360’tır. Şehirde 1413 yapı bulunup bunun 14 tanesi resmî binadır. 166 dükkânda 8 terzi, 2 kuyumcu, 3 tenekeci, 7 dülger, 12 demirci, 5 berber, 2 nalbant, 2 sarraf, 4 fırın, 1 kiremitçi, 5 kunduracı, 15 çarıkçı, 4 değirmenci, 6 kalaycı, 2 fotoğrafçı, 2 çarkçı, 8 bakkal ile bir miktar da sebzeci ticaret yapmaktadır. Şehir halkının çoğunluğu çiftçilikle geçimini sağlamaktadır.

         Şehirde kanalizasyon teşkilatı bulunmayıp Hoşman ve Habeş adlarında çok kaliteli iki çeşme suyu vardır. Zara; Divriği, Suşehri, Sivas ve Koyulhisar yollarının birleştiği yerde olduğundan ekonomi ve endüstri yönlerinden gelişmeye müsaittir. 28 Haziran 1919 tarihinde Atatürk’ün, ilk defa Zara’dan geçmesi sebebiyle, o gün Zara’da “Gazi Günü” adıyla kutlamalar yapılmaktadır.

          Zara, sosyal ve kültürel yönden çok ilerde olup “Kızıldağ Gençler Birliği” adıyla bir de spor kulübü vardır.

          1934 yılında yapılan belediye seçimlerinde Sabit Özcan belediye başkanı seçilmiştir. Belediye Meclisi üyeliklerine ise; Nail Akın, Hasan Özturan, İsmail Dinçer, Hayriye Aytemür, Sabri Karakış, Ahmet İlhan, Faik Yavuz, Ali Karaman, Salman Bozkurt, Turmuş Ayata, Şükrü Yazgan, Nimet Hanım, Fevzi Mehmet Gökkuş, Baytar Rıfat Bey’in karısı Naciye Hanım seçilmişlerdir. Belediyenin 1933 yılı bütçesinde 8.147 lira gelir, 5.133 lira gider olmuştur.”

 

 

   Günümüze bakıldığında, özellikle Anadolu’da birçok il ve ilçede; halkın bilgisi, çalışkanlığı ve yörenin ekonomik imkânları devletin sağladığı imkânlarla bütünleştirildiğinde kalkınma mucizelerinin gerçekleştirildiğini sevinçle görmekteyiz. Kaynak yutan değil kaynak yaratan birçok il ve ilçe, kısa sürede genel ekonomi içindeki etkin ve verimli yerini almaya başladı. Hatta bazı ilçeler, gelirleri bakımından, bağlı bulundukları illeri bile geçtiler. Zara’nın da bu kervana katılması hepimizin en büyük dileğidir. Bu dileğin gerçekleşmesi için son yıllarda birçok hemşerimizin yaptığı çalışmaları takdir ve sevinçle karşılıyoruz. Ancak, ilçemizin kalkınması için bunlar yeterli değildir. Zara, ekonomik olarak kireç, mermer ve granit yataklarına sahiptir. Özellikle mermercilik, yapılan yatırıma oranla çok yüksek kâr getirisine sahip bir sektördür. İşlenmiş mermer iç ve dış piyasalarda, inşaat sektörü için giderek daha fazla tercih edilen bir yapı malzemesi haline gelmiştir.                                                                                                                                                                                                                                                                       

           Zara ve köylerinde, 1960’lı yıllardan itibaren, İstanbul başta olmak üzere yurtiçi ve yurt dışına göç yaşanmıştır. Göçle beraber, parası olan parasını, emeği olan işgücünü değerlendirmek için büyük şehirlere göçmüş; Zara, sermaye ve insan kaynaklarını hep dışarıya aktarmış ve                                                                                                                                                          dolayısıyla da fakirleşmiştir. Zara’nın gelişmesi için, öncelikle göçü durdurmak ve hatta geriye dönüşü sağlamak için bir takım çalışmaların yapılması gerekmektedir. Köylerimizde halı ve kilim dokumacılığı, özellikle Habeş bölgesi köylerinde hayvan yetiştiriciliği ve buna dayalı deri sanayi,;  toprak ve kirece dayalı işyerleri ile tarıma dayalı bisküvi ve makarna üretimi yapılabilmelidir. Üretilenler ise derneklerimiz kanalıyla yurtiçi ve yurt dışındaki hemşerilerimize pazarlanabilmelidir. Zara’nın Sivas-Erzurum yolu üzerinde önemli bir yer oluşu değerlendirilmeli ve ulaşım kolaylığından istifade edilmelidir.

 

 

          Şimdi Zara’ya Kani Yılmaz gibi cesur, atılımcı, zoru seven kahramanlar aranıyor. Sevgi ve saygılarımla…

 

 

                                                                                                                                                                                                      İSMAİL HAKKI ACAR 

Yazar Adı : İsmail Hakkı Acar
Eklenme Tarihi : 1386061833
Bu makale 3694 kişi tarafından okundu.
Bu Makaleye Yapılan Yorumlar
Bu Makaleye Ait Kayıtlı Yorum Bulunamadı.
Bu Makaleye Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ
Güncel Ekonomi Haberleri